Close
21.12.2023 — 1.1.2024: Zavřeno

Snímače tlaku pneu TPMS

TPMS senzory jsou elektonické ventilky, které jsou instalované v každém kole Vašeho vozu. 

TPMS

Systém kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS, anglicky Tire Pressure Monitoring System) je elektronický systém monitorování tlaku v pneumatikách vozu, který s využitím senzorů v reálném čase informuje řidiče o případném poklesu tlaku.  Změny tlaku vzduchu v pneumatikách mohou být detekovány dvěma způsoby, přímo nebo nepřímo, obě metody rozsvítí varovné světlo na displeji přístrojové desky vozidla a zazní zvukové upozornění, když dojde ke snížení tlaku o 25%.

 

Tento systém nejen hlídá Vaši bezpečnost, ale má i příznivý vliv na spotřebu paliva a opotřebení pneumatik. Od roku 2014 je povinnou součástí výbavy nových vozidel v Evropské unii.

Přímé TPMS

Každé kolo vozidla má snímač pro sledování změn tlaku v pneumatice. Čidla tlaku v pneumatikách také měří teplotu. Každý senzor vyšle svůj signál do přijímače uvnitř vozidla, v Evropě přenosovou frekvencí 433MHz. Pokud je zjištěn nízký tlak nebo únik (obvykle o 25% méně než v normálním provozním tlaku), řidič je upozorněn systémem v autě. 
  • Přímý TPMS měří velmi přesné hodnoty
  • Senzory posílají své signály přibližně každých 30 sekund
  • Senzory mají životnost kolem 5 let nebo 160.000 km

Nepřímé TPMS

Je obvykle namontován na vozidle, které ho má ve výbavě, nebo může být vybaveno dojezdovými pneumatikami. Nepřímé monitorování tlaku v pneumatikách nepoužívá tlakové senzory, ale pracují s údaji ABS nebo snímače otáček na vozidle. Úbytek tlaku v pneumatice rozpoznají na základě posouzení rychlosti otáčení jednotlivých pneumatik. Podhuštěné pneumatiky mají jiný průměr než plně nahuštěné pneumatiky. Pneumatiky podhuštěné by tedy měli otáčet odlišnou rychlostí. Tímto systémem není určena podhuštěná pneumatika, řidič musí zkontrolovat všechny 4 pneumatiky.
  • Systém neměří přesné hodnoty tlaku
  • Pokud jsou pneumatiky znovu nafoukány, je třeba, aby byl systém znovu kalibrován
  • Při výměně pneumatik musí být systém znovu kalibrován

Používáme

VDO TPMS

vdo

QQr TPMS

qqr

100% kvalita světových značek