Close
21.12.2023 — 1.1.2024: Zavřeno

FAQ

Je v zahraničí jiná minimální hloubka dezénu?

1,6mm
Belgie, Norsko, Bulharsko, Poldko, ČR, Portugalsko, Dánsko, Rakousko, Finsko, Řecko, Francie, Slovinsko, Itálie, Španělsko, Švédsko, Německo, Velká Británie, Nizozemí
1,0mm
Slovensko, Chorvatsko, Maďarsko

Kdy je vhodné období na přezutí pneumatik z letních na zimní a naopak?

Hranicí přezouvání sezónních pneu je 7°C . Pod touto hranicí letní pneumatiky tuhnou a ztrácí přilnavost k vozovce. Tak se zvyšuje riziko nehody. Pokud tedy denní teploty klesnou pod 7°C nastává pro motoristu ten pravý čas přezout na zimní pneumatiky.

Krajně nedoporučujeme čekat až na poslední chvíli! Vyhnete se tak tradičním návalům v pneuservisech, ale hlavně předejdete riziku nehody, které je ve chvíli napadnutí prvního sněhu či příchodu prvních mrazů nejvyšší.

Na jaře je hranice stejná – pokud celodenní teploty dlohodobě stoupnou nad 7°C. Dlouhodobě proto, že musíte počítat s možností jarních mrazíků.

Můžu mít na jedné nápravě jiné dezény?

V žádném případě! Na jedné nápravě musí být identické pneumatiky. Tzn. stejného výrobce, dezénu i rozměru. Na různých nápravách mohou být pneu různé, ale stejné konstrukce. Tedy radiální. Nedoporučujeme však používat např. na přední nápravě směrové pneu (s šípovitým dezénem) a na zadní nesměrové pneu. Může to negativně ovlivnit chování vozu na vozovce.

Mohu použít na mé auto jiné rozměry pneumatik?

Při použití neschváleného rozměru (nemáte jej uveden ve velkém technickém průkaze) se vystavujete riziku postihu ze strany policie, problémů na STK a problémů s pojišťovnami.

Pokud chcete legálně používat neschválený rozměr, musíte požádat dopravní inspektorát policie ČR o provedení změny v technickém průkazu.

Jsou na zimu vhodnější užší pneu?

To záleží na tom, v jakých podmínkách vůz převážně používáte. Pro zimní podmínky – sníh či rozbředlý sníh jsou vhodnější užší zimní pneu, které se lépe prořezávají k pevnému podkladu zajišťujícímu lepší záběr. Pokud Váš vůz v zimě používáte především ve městě či na dálnicích s převážně suchými či vlhkými vozovkami, jsou vhodnější širší zimní pneumatiky.

Co znamená RF u popisu pneumatiky?

Zkratka RF nebo také XL označuje takzvaně zesílenou pneumatiku . Tato pneumatika má oproti klasickým pneu zesílenou konstrukci = větší nosnost a je vhodná obvzláště pro dodávky nebo podobně upravné automobily.

Kolik musí mít dobrá zimní pneumatika dezénu?

Pro správnou účinnost zimních pneu na Vašem autě je vhodné používat pneumatiky s dezénem vyšším než je minimálních zákonných 1,6mm. Čím je pneumatika více ojetá, tím se prodlužuje brzdná dráha vašeho vozidla a to zvláště na mokru nebo na sněhu. Odborníci proto doporučují u zimních pneu minimální hloubku dezénu 4mm. Zimní pneumatiky s dezénem nižsím jsou pak vhodné např. pro dojetí v létě. Pro srovnání: Nové pneumatiky mají 8mm dezénu.

Objednejte se

100% kvalita světových značek